Międzynarodowy projekt tłumaczeniowy

W minionym semestrze studenci specjalizacji translatorycznej  z Instytutu Filologii Germańskiej uczestniczyli w międzynarodowym projekcie dydaktycznym Literaturübersetzung im deutsch-polnischen Kulturdialog [Tłumaczenie literackie w polsko-niemieckim dialogu kulturowym]. W projekcie tym brali ponadto udział studenci pięciu uniwersytetów niemieckich i czterech polskich. Projekt zakończyły kilkudniowe warsztaty tłumaczeniowe, które odbyły się w Collegium Polonicum w Słubicach i na Europejskim Uniwersytecie Viadrina https://www.ub.europa-uni.de/de/benutzung/bestand/kd_stiftung/projekte/literaturuebersetzung-im-dialog/literaturuebersetzung-workshop-2024/index.html.

Tematem tegorocznego projektu była twórczość Wisławy Szymborskiej i przekłady jej poezji na język niemiecki. Grupa wrocławskich germanistów wraz ze studentami kulturoznawstwa z Europejskiego Uniwersytetu Viadrina w ramach seminaryjnej współpracy dokonała analizy korespondencji Wisławy Szymborskiej z tłumaczem polskiej literatury na język niemiecki, Karlem Dedeciusem, przechowywanej w Archiwum Karla Dedeciusa w Słubicach. Wyniki badania pozwoliły odtworzyć relację poetki z tłumaczem, zidentyfikować poruszane problemy, również te związane z twórczością poetycką i przekładową. Szczególną uwagą poświęcili młodzi badacze wyklejankom Wisławy Szymborskiej, które były stałym elementem korespondencji poetki i jednocześnie wyrazem jej artystycznych upodobań.

Kolejnym tematem projektu będzie twórczość przekładowa Henryka Bereski.

Projekt został wyróżniony w ubiegłym roku Nagrodą Towarzyszącą Nagrodzie Viadriny. Opiekunem naukowym projektu z ramienia Uniwersytetu Wrocławskiego jest dr hab. Anna Małgorzewicz, prof. UWr.

 

Kalendarz Wydarzeń

Internationale wissenschaftliche Tagung „Die Rezeption Johannes Schefflers in den europäischen Nationalliteraturen vom 17. bis zum 21. Jahrhundert“

Institut für Germanistik der Universität Wrocław   Lehrstuhl für Literatur...

Międzynarodowa konferencja studencko-doktorancka „Linguistische Juniorentreffen in Wrocław IV”, 14–15. listopada 2024

Instytut Filologii Germańskiej Zakład Lingwistyki Stosowanej Zakład Języka Niemieckiego serdecznie...

Internationale und interdisziplinäre Tagung: Die kulinarische Welt in Sprache, Kultur und Literatur II

    Uniwersytet Humanistyczno-Przyrodniczy im. Jana Długosza w Częstochowie Instytut...
Zobacz wszystkie wydarzenia
Instytut Filologii Germańskiej Uniwersytetu Wrocławskiego

INSTYTUT FILOLOGII GERMAŃSKIEJ UNIWERSYTETU WROCŁAWSKIEGO

ADRES

PL. BISKUPA NANKIERA 15b
50-140 WROCŁAW

KONTAKT

TEL: +48 71 375 24 44
MAIL: ifg@uwr.edu.pl

Font Resize